Styczeń 2022- grudzień 2022
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, BJP/PJP/2021/1/00020
100 000 zł
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
“Geopolonistyka” to opowieść o historii badań nad językiem polskim i literaturą polską, o
instytucjach prowadzących dydaktykę i badania polonistyczne, o ludziach, którzy te badania
uprawiali i stwarzali im warunki rozwoju. Historie instytucji i polonistów osadzone są na wspólnej mapie świata, na której zaznaczone są lokalizacje ośrodków polonistycznych.
Pomysłodawczynią „Geopolonistyki”, jako przedstawionej w formie interaktywnej mapy
prezentacji dorobku instytucji polonistycznych z całego świata, jest prof. dr hab. Magdalena Popiel z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Polonistycznych.
„Geopolonistyka”, unowocześniona dzięki pracom Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, stała się wspólnym mianownikiem dla działań zrealizowanych w projekcie i miejscem publikacji powiązanych ze sobą treści dotyczących historii i współczesności polonistyki w Łucku, Rzymie i Wilnie.
Projekt realizowany był przez Instytut Badań Literackich PAN, Centrum Polonistyczne Uniwersytetu Wileńskiego, Wydział Filologii i Dziennikarstwa – Wołyński Uniwersytet Narodowy im. Łesi Ukrainki w Łucku oraz Wydział Studiów Europejskich, Amerykańskich i Międzykulturowych – Uniwersytet Rzymski „Sapienza.”
Zrealizowane w ramach projektu wykłady i warsztaty, filmy i podkasty, zgromadzone informacje aktualne i historyczne dotyczące polonistyki, były możliwe m.in. dzięki aktywnej współpracy i zaangażowaniu instytucji kierującej oraz Partnerów oraz przyjęciu formuły zakładającej skrzyżowanie różnych perspektyw spojrzenia na znaczenie języka, literatury i kultury polskiej.
Projekt odegrał rolę integrującą starsze i młodsze pokolenie polonistów oraz badaczy i studentów różnych narodowości, realizując swój cel jako rodzaj wymienionego w tytule “mostu pomiędzy kulturami”, krajami i pokoleniami.
W ramach projektu przeprowadzono 5 warsztatów, dzięki którym studenci polonistyki
uczestniczący w projekcie poszerzyli swoją wiedzę o języku, literaturze i kulturze polskiej,
kompetencje cyfrowe, umożliwiające korzystanie z internetowych kompendiów wiedzy, a także rozwinęli swoje kompetencje językowe i podnieśli poziom znajomości języka polskiego dzięki dokonywanym tłumaczeniom.
„Geopolonistyka”, dostępna pod adresem internetowym: https://biuletynpolonistyczny.pl/pl/map/, jest sukcesywnie uzupełniana o kolejne informacje o jednostkach polonistycznych. Zachęcamy kolejne instytucje naukowe do współpracy i nawiązania kontaktu z Redakcją „Biuletynu Polonistycznego”!
Mariola Wilczak, Piotr Bordzoł
redakcja@biuletynpolonistyczny.pl
Strona projektu: https://biuletynpolonistyczny.pl/pl/projects/geopolonistyka-wirtualny-most-pomiedzy-kulturami,1840/details
Filmy:
https://www.youtube.com/@biuletynpolonistyczny8801
https://www.facebook.com/watch/?v=737636754464739
https://www.facebook.com/watch/?v=103326459366740
Podkasty: