TRIPLE

Transforming Research through Innovative Practices for Linked Interdisciplinary Exploration

wrzesień 2019- marzec 2023

Program Ramowy Horyzont 2020, nr umowy: 863420

€ 5.6 million Research Infrastructure Huma-Num, a unit of the French National Centre for Scientific Research (CNRS)

Od 2019 roku 22 partnerów z 15 krajów pracowało nad rozwojem wielojęzycznej platformy GoTriple, która obejmuje 11 języków (niemiecki, francuski, słoweński, ukraiński, hiszpański, portugalski, chorwacki, polski, angielski, włoski, grecki) i 27 dyscyplin z zakresu nauk społecznych i humanistycznych. Serwis jest częścią katalogu usług OPERAS. 

Dzięki  innowacyjnym funkcjonalnościom umożliwia zarówno odkrywanie treści, jak i nawiązywanie współpracy: 

  • system rekomendacji sugeruje publikacje, autorów oraz autorki i projekty na podstawie wcześniejszych zapytań; 
  • Trust Building System umożliwia użytkownikom łączenie się w społeczności; 
  • serwis naukowego crowdfundingu wspiera naukowców i naukowczynie w rozwijaniu strategii komunikacyjnych i zdobywaniu wstępnego finansowania dla ich projektów;
  • za pośrednictwem Pundit – internetowego narzędzia do adnotacji – użytkownicy mogą umieszczać swoje notatki w publikacjach online i dzielić się nimi z innymi
  • osoby korzystające z serwisu mogą również badać i analizować wyniki wyszukiwania za pomocą dwóch opcji wizualizowania danych (Streamgraph i Knowledge Map).

Celem GoTriple jest wspieranie budowania sieci akademickich, rozwijanie społeczności ekspertów i popularyzowanie wyników badań w społeczeństwie. Po zarejestrowaniu się na platformie użytkownicy i użytkowniczki GoTriple mogą w swoim profilu zaprezentować specjalistyczną wiedzę, projekty, w które są zaangażowani, a także kontaktować się ze sobą poprzez zintegrowany czat.

W trakcie realizacji projektu powstały także: wielojęzyczny słownik oparty na Library of Congress Subject Headings (LCSH), który został opracowany specjalnie na potrzeby platformy, TRIPLE Training Toolkit, liczne opracowaniaoraz artykuły naukowe opublikowane przez członków i członkinie konsorcjum.

Maciej Maryl
Marta Błaszczyńska
Tomasz Umerle
Cezary Rosiński
Mateusz Franczak
Nikodem Wołczuk
Patryk Hubar
Magdalena Wnuk

Platforma GoTriple: https://gotriple.eu/
Strona projektu: https://project.gotriple.eu/